Хеллоуін - одне з найдавніших свят в світі. » Факультет професійної та технологічної освіти

Хеллоуіна та його традиції святкування завітали і до нас на факультет професійної та технологічної освіти. Студенти знайомились з історією свята, розмальовували один  одного (таким чином створюючи святковий грим), проводили конкурси на найкращу мумію, вирізали традиційні для цього свята гарбузи-світильники. Та просто чудово провели час в компанії хороших друзів.

Хеллоуін - одне з найдавніших свят в світі.

Багато людей сьогодні, не є прихильниками цього свята та засуджують взагалі його святкування. Щоб зменшити кількість суперечок, які також стали уже традиційними між старшим і молодшим поколіннями, давайте спершу розберемось в історії походження свята.

Що ми знаємо про це свято, звідки він бере свій початок?

Хеллоуін - одне з найдавніших свят в світі.

Вже тисячі років в жовтні різні народи відзначають різні свята і фестивалі. Хеллоуін - одне з найдавніших свят в світі. Його історія налічує тисячоліття, починаючи від кельтського фестивалю Самхейн, римського Дня Помони (богині рослин) і християнського "Дня всіх святих". У ньому дивним чином поєднуються кельтська традиція вшановування злих духів і християнська - поклоніння всім святим.

Сьогодні від стародавнього язичницького свята залишилися забавні традиції. У ніч на 1 листопада прийнято одягатися в костюми нечистої сили і влаштовувати маскаради.

Хеллоуін - одне з найдавніших свят в світі.

По всій Європі ця ніч відзначала перехід до зими. Вважалося, що в цей час душі померлих відвідують свої колишні будинки, щоб погрітися біля вогню. Вони бродять довкруги, збираючи пожертвування їжі і напоїв у решти членів сім’ї. Душі померлих могли приймати різні вигляди – могли вселялися в тварин. Разом з ними є і інші темні сили: демони, домовики, відьми. Вся нечиста сила спускається на землю. Щоб не стати здобиччю мертвої тіні, люди гасили вогнища в будинках і вбиралися якомога страшніше - в звірині шкури і голови, сподіваючись розполохати злих духів.

У цю ніч всі бар’єри між нашим і «іншим» світами усувалися, і відкривалися ворота між ними. Отже Хеллоуін – це ще і спроба зрозуміти зв’язок між нашим і потойбічним світами. Ніч Хеллоуіна – це перехід, ворота з одного світу в іншій. Ворота в зиму, в холодний світ, де все живе вмирає, але одночасно готується до відродження, звільняючись від всього зайвого, як дерева від листя.

Хеллоуін - одне з найдавніших свят в світі.

На початку н.е. римляни зайняли більшість кельтських земель. За 400 років, які вони провели на територіях кельтів, змішалося не тільки населення, але і традиції: з Самхейном злилися два римські свята - Фералія (щось ніби дня поминання покійних) і свято на честь богині фруктів і дерев Помони. Її символом було яблуко, і звідси пішла хеллоуінська традиція влаштовувати ігри з яблуками.

Близько 8 століття християнство стало пануючою релігією там, де раніше здійснювали ритуали друїди. Християнська церква зробила 1 листопада «День всіх святих». Це свято тих святих, у яких немає свого особливого дня. Цього дня належало прославляти святих і мучеників. У народі «День всіх святих» – All Saints' Day – називали Allhallowmas (the mass of all Hallows), а ніч перед цим днем отримала назву All Hallows Eve – «Переддень Дня всіх святих». Ось звідси і пішла назва свята – Halloween.

Хеллоуін - одне з найдавніших свят в світі.

З тих пір в святкуванні Хеллоуіна язичницька містика уживається з християнською.

19 столітті іммігранти з Ірландії «завезли» Хеллоуін до Америки, де згодом і склалося те, що ми сьогодні називаємо Хеллоуіном. Хоча ірландці зберегли елементи вірувань кельтів і друїдів, але в США звичаї різних європейських народів змішалися з індіанськими віруваннями, і з’явилася власне американська версія свята. Під час перших Хеллоуінів влаштовувалися уявлення, ворожіння і танці, відзначали збір урожаю, розповідали страшні історії про мертвяків і привидів.

Проте, зв’язок між стародавнім язичництвом і сучасними традиціями і костюмами Хеллоуіна легко простежити. Адже і сьогодні Хеллоуїн – не просто ніч, коли діти, переодягнувшись в різні костюми, збирають солодощі.

Стародавні міфи отримали своє продовження в поп-культурі, в символіці і сучасних традиціях. У ніч на Хеллоуін люди відвідують сусідні будинки, що символізує мертвих у пошуках їжі. Маски бісів і гоблінів представляють злих духів. Ті, хто роздає солодощі, представляють людей, які намагаються вмилостивити духів зла.

Тепер знаючи трішки більше про чудернацьке свято Хеллоуін, ви можете для себе обрати потрібно це свято в вашому житті, чи ні. Та в будь-якому разі не засуджувати інших, які приєднались до традицій «закордонного свята». Будьте мудрими.