У рамках Всеукраїнського конкурсу кращий винахід року була оформлена заявка учасника конкурсу за птентом № 123486 UA МПК F21L 4/00 «Ліхтар проблискового поліцейського маячка-антикрила» Мелентьєв О.Б, Терещук А.І, Захаревич М.А, Іванов С.В, №u 201709936 від 13.10.2017.; заявник та власник Уманський державний педагогічний університет, опубл., 26.02.2018, бюл. № 4.
Стан патентно-ліцензійної та винахідницької діяльності в університеті
Аналіз стану патентно-ліцензійної та винахідницької діяльності в університеті показав, що на протязі багатьох років університет не мав промислової власності, тобто патентів на винаходи, що були власністю університету. Стан вдалося суттєво покращити за останні 4 роки. Керівництвом університету було прийнято рішення про призначення відповідального за патентно-ліцензійну та винахідницьку діяльності. Ця робота була доручена доценту кафедри технологічної освіти Мелентьєву Олегу Борисовичу. Так з 2013 по 2017 роки під його керівництвом та співавторством було зроблено 22 винаходи та отримано патенти на корисні моделі України. (див. додаток). Співавторами винаходів стали викладачі та студенти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини :
- Безлюдний О.І.,
- Мелентьєв О.Б.,
- Гедзик А.М.,
- Коберник О.М.,
- Мельник О.С.,
- Терещук А.І.,
- Ткачук С.І.,
- Авраменко О.Б.,
- Захаревич М.А.,
- Валюк В.Ф.,
- Якимчук А.А.,
- Азізов Т.Н.,
- Миколайко В.П.
Студенти: Мазур В.В. , Іванов С.В. Тржесковський І.К.
Як власник патентів Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини передав права на їх використання ряду підприємств. Були укладено 9 ліцензійних угод щодо впровадження винаходів на виробництві.
Завдяки створенню при науковому відділі патентного-ліцензійного підрозділу, та відмови від послуг патентних повірених Укрпатенту, вдалося суттєво зекономити кошти університету з оформленні заявок на патенти, проведення патентних досліджень, відслідковування стану діловодства та підтримування чинності отриманих патентів .
Так за 2013-2017 рр. економія при оформленні 22 заявок на винаходи склала 200 тис. гривень.
Університет бере активну участь у всеукраїнському щорічному конкурсі «Винахід року». У 2015 році університет взяв участь у конкурсі «Винахід року» із винаходом: «Сферичний переносний сонячний електрогенератор», за що був нагороджений подякою.
Так за результатами конкурсу «Винахід року 2016» Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини за винахід «Великогабаритний сферичний дзеркальний космічний рефлектор»
отримав у квітні 2017 року диплом переможця «Винахід року»
автори: Мелентьєв О.Б., Безлюдний О.І., Гедзик А.М., Коберник О.М., Ткачук С.І.
Рис. 1. Диплом переможця «Винахід року»
У 2017 році університет взяв участь у конкурсі «Винахід року» із винаходом: «ВАКУУМНИЙ СФЕРИЧНИЙ РЕФЛЕКТОР ВЕЛИКОГО ДІАМЕТРА ІЗ ЗМІННОЮ КРИВИЗНОЮ ПОВЕРХНІ ТА ДВОХОСЬОВОЮ СИСТЕМОЮ ВІДСЛІДКОВУВАННЯ» підведення підсумків конкурсу триває.
Рис. 2. Виставка у Києві в УкрІНТІЕ у жовтні 2016 . V Міжнародний Форум, виставка розробок університету об’єднаних тематикою «Альтернативна енергетика, портативні сонячні електрогенератори для індивідуальних споживачів, аеростатні системи дистанційного спостереження» представлені 6 корисними моделями
Рис. 3. Виставка у Києві в Будинку офіцерів 21 квітня 2017 до Міжнародного дня інтелектуальної власності , представлені наші розробки та винаходи.
Рис. 4. ПОЛОНСЬКА Неля Аркадіївна директор “Укрпатенту” з питань інноваційного та інформаційного розвитку проводить вручення диплому та почесної нагороди за перемогу у конкурсі Винахід року 2016 доценту кафедри технологічної освіти Мелентьєву Олегу Борисовичу.
У 2016 та 2017 році університет брав активну участь у навчальних семінарах, форумах, науково-практичних конференціях та науково-технічних виставках пов’язаних з патентно-ліцензійною діяльністю:
- Семінар «Менеджмент інтелектуальної власності ВНЗ». – 25 квітня 2016, м. Київ.
- Семінар «Практика управління інтелектуальною власністю у ВНЗ». – 16 червня 2016, м. Київ.
- Семінар «Практичні аспекти трансферу технологій у вищих навчальних закладах». – 21 жовтня 2016, м. Київ.
Рис. 5. Свідоцтво видане представнику університету після проходження циклу семінарів
Також університет взяв участь у міжнародних форумах та науково-практичних конференціях, а саме:
- V Міжнародному форумі «Проблеми інноваційного розвитку та інформаційного суспільства». – 20–21 жовтня 2016, м. Київ.
- X Міжнародній науково-практичній конференції «Інформація, аналіз, прогноз – стратегічні важелі ефективного державного управління». – 20-21 жовтня 2016, м. Київ.
- XI Міжнародній науково-практичній конференції «INFORMATIO-2016: Інформаційно-аналітичне забезпечення науки і освіти». – 20–21 жовтня 2016, м. Київ.
Рис. 6. Свідоцтво видане університету, як учаснику науково-технічної виставки, що проходила в рамках форуму
- науково-практичний семінар “Застосування інструментів і механізмів трансферу технологій у просуванні інновацій” (20 лютого 2018 р., м. Київ); надано: матеріали до семінару на CD-диску, програма заходу, сертифікат учасника.
Рис. 7. Свідоцтво видане представнику університету після проходження циклу семінарів
Міністерство освіти і науки проводить 15-17 травня
2018 року Всеукраїнський фестиваль інновацій. У рамках Всеукраїнського фестивалю інновацій, Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини взяв участь у конкурсі стартап-проектів, на тему: «Патрон і спосіб для збивання розвідувальних дронів з реактивною розривною кулею під мисливські гладкоствольні рушниці», журі якого буде сформовано з представників венчурного бізнесу, бізнес-інкубаторів, асоціацій промислових підприємств. Другий тур відбудеться 16 травня 2018 року.